среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie ogrodzenia te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało biegłym ��lepiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż głazy ogrodzenia te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślepiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, trywialnej obróbce i względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub od razu obrabia, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie plastykowePucka na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz substancji zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień głazów na balaski Winylowe na plot i furtkę sztachetowa, przybierają one wtenczas różne odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak pokaźnych złóż wycina się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można też siekać na sześciany o proporcjonalnych zarysach, stosowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nietypowych kształtów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki plastikowe wykorzystuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie plastykowe na ogrodzenie i furtę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu i naszych upodobań kształt kamiennych tafel może być rozmaity – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki oraz ogrodzenie Winylowe na ogrodzenie i furtę ze sztachetek stawia się z głazów przeróżnego zarysu, ułożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z kafli o nietypowych konturach, należy je odpowiednio łączyć tzn. tak, ażeby kształt każdego kolejnego scalał się z poprzedzającym. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły lub pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają również mchem a także glonami. Można temu zapobiec pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Sprofilowane firmy sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, aby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий