понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot alias jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty zazwyczaj pełnia role ogrodzenia, niemniej jednak częstokroć służą tez za ozdobę. Przeważnie takie ogrodzenie z plastiku z Gryfina stawia się w słonecznych miejscach, w których w mgnieniu oka rosną oraz mocno gęstnieją. Bez liku powabu maja tez takie żywe ploty, jakie wiodą przez cieniste zaułki parku. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina witek albo kwiatami stanowią przyciągające spojrzenie obrazy, a ożywcza wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia że nawet krótki spacer obok takiego parkanu uspokaja i odpręża.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba uwzględnić role takiego płotu, warunki które panują w ogrodzie, a także nasze preferencje oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o zwykłym pokroju same rosną, częstokroć także bujnie kwitną, ale potrzebują tez wiele miejsca. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia PVC z Włoszczowa zdołają być niezwykle smukłe, jednak należny je regularnie skracać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się myśleć, bowiem takie plot aranżuje się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, nadzwyczaj modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi porę suchą,
•w mgnieniu oka rośnie,
•regularnie podcinany pięknie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek komponuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga błyszcząca - jesienią świetnie się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się użytecznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować wyłącznie od strony widocznej, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia plastykowe stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny sadzimy naokoło granic posesji. Jeśli mamy dosyć miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe plot było nadzwyczaj wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий